Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna jest prężnie rozwijającym się, obszernym działem medycyny, wymagającym wiedzy z różnych specjalizacji medycznych. Celem jej działań jest dbałość o wysoką jakość życia i  dobre samopoczucie pacjentów, poprzez stosowanie zabiegów poprawiających ich wygląd zewnętrzny, zapobieganie starzeniu się, a także cofanie jego efektów. W Best Clinic kładziemy szczególny nacisk na zachowanie naturalnego wyglądu i podkreślenie indywidualnego piękna naszych pacjentów, celem przywrócenia harmonii oraz młodego, wypoczętego wyglądu ich twarzy.
Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją i ustaleniem z pacjentem indywidualnego planu leczenia. Po zabiegu pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia również w formie pisemnej. Stosowane przez nas preparaty są certyfikowane, bezpieczne i pozyskiwane od wiodących producentów wyrobów medycznych.

Każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej poprzedzony jest konsultacją lekarską, podczas której lekarz zbierze wywiad, zbada stan skóry i oceni warunki anatomiczne twarzy, a następnie zaproponuje postępowanie terapeutyczne. Dzięki temu każdy może liczyć na indywidualne podejście i zabiegi dobrane do jego potrzeb.

W zależności od rodzaju wybranego zabiegu wizyta trwa od około 30 do 60 minut.

W tym czasie możemy wykonać m. in. korekcję zmarszczek toksyną botulinową, wolumetrię twarzy, wypełnienie bruzd i zmarszczek, mezoterapię, implantację nici PDO a także lifting twarzy i podbródka lub leczenie nadpotliwości, bruksizmu czy migreny. 

Jako lekarze i kosmetolodzy jesteśmy zwolennikami zastosowania technik łączonych z wykorzystaniem aparatury medycznej pozwalającej na wielopoziomową regenerację i odmłodzenie skóry oraz tkanki podskórnej.

W Best Clinic dysponujemy własnym laserem frakcyjnym CO2 oraz najwyższej klasy urządzeniami takimi jak Intraject emitujący fale radiowe wysokiej częstotliwości (RF) z elektkroporacją, HIFU SonoQueen czyli ultradźwięki wysokiej częstotliwości czy Dermapen 4.0.

Toksyna botulinowa

Potocznie zwana botoksem. Zabieg z toksyną botulinowa typu A to „złoty standard” korekcji zmarszczek górnej części twarzy. Jej działanie polega na bezpiecznym i całkowicie odwracalnym ograniczeniu nadmiernego kurczeniu się mięśni mimicznych. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej pozwala zredukować zmarszczki mimiczne, wygładzić utrwalone zagięcia skóry oraz zapobiega powstawaniu i utrwalaniu się nowych. Jest to podstawowy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który poprawia wygląd twarzy. Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu wydzielania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów nerwowych przez połączenie synaptyczne z neuronu do komórki mięśniowej oraz z neuronu do komórek wydzielniczych gruczołów potowych. W ten sposób dochodzi do relaksacji mięśni oraz zahamowania nadmiernego wydzielania potu.

Zabieg korekcji zmarszczek trwa ok. 15- 20 minut i nie wymaga znieczulenia. Pierwsze efekty zauważalne są po ok. 3-5 dniach, a maksymalny efekt po ok. 14 dniach. Utrzymanie efektu zależy od różnych czynników i wynosi średnio 3-6 miesięcy.

W przypadku wykorzystania toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości pach, dłoni czy stóp przed zabiegiem nakłada się krem znieczulający. Całość trwa ok. 45 minut. Pierwsze efekty zauważalne są po ok 2 tygodniach. Efekt utrzymuje się ok 6 miesięcy.

Kolejnym wskazaniem medycznym jest zastosowanie botoksu w celu leczenia migrenowego bólu głowy. Preparat podaje się skórę czoła i głowy. Efekt zmniejszenia dolegliwości utrzymuje się średnio 3 miesiące.

Toksyna botulinowa świetnie sprawdza się też w leczeniu bruksizmu czyli mimowolnej, nadmiernej aktywności mięśni żwaczy, których przerost może doprowadzić do zmiany kształtu dolnej części twarzy, napięciowego bólu głowy, nieprawidłowego funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych oraz ścierania zębów.

Kwas Hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym w organizmie człowieka związkiem. Najwięcej, bo aż połowa kwasu hialuronowego występuje w skórze oraz chrząstkach stawowych. Najcenniejszą właściwością tych cząsteczek jest higroskopijność, czyli zdolność wiązania wody. Z wiekiem jego ilość w skórze znacząco spada i jest to jeden z głównych przyczyn starzenia się.

Zakres zastosowania kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej jest szeroki. Preparaty gęste – wolumetryczne stosowane są do odbudowy utraconej objętości tkanek oraz modelowania twarzy.

Preparaty bardziej elastyczne – wypełniające stosowane są do tworzenia rusztowania polików, wypełnienia drobnych bruzd i zmarszczek oraz do modelowania kształtu i objętości ust.

Preparaty rzadkie / nawilżające – stosowane są do wypełniania drobnych zmarszczek (np. zmarszczki palacza) oraz do rewitalizacji skóry.

Nici PDO / APTOS

Polidoksanon (PDO) to syntetyczny, biodegradowalny polimer, powszechnie stosowany jako składnik wchłanianych nici chirurgicznych tzw. nici PDO. W medycynie estetycznej nici PDO pozwalają uzyskać efekt poprawy wyglądu przy ograniczeniu inwazyjności zabiegu.

Nici liftingujące tzw. haczykowe wykorzystujemy podczas zabiegów mających na celu uniesienie tkanek. Najpopularniejsze zabiegi to lifting polików, dolnej części twarzy czyli niwelowanie tzw. „chomików”, uniesienie kącików ust, lifting brwi czy podbródka.
Nićmi PDO Mesh możemy posłużyć się przy korekcji kształtu i uniesieniu koniuszka nosa.

Nici rewitalizujące tzw. gładkie stosujemy w celu poprawy jakości i sprężystości skóry oraz tkanki podskórnej, podczas korekcji poprzecznych zmarszczek szyi czy poprawy wyglądu okolicy dolnej powieki i doliny łez.

Bardziej złożone w swojej strukturze nici PDO wykorzystujemy również w ginekologii estetycznej w celu liftingu warg sromowych większych oraz liftingu krocza i przedsionka pochwy.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 30 minut. Nici wprowadzane są za pomocą kaniuli, po wcześniejszym nakłuciu skóry igłą. Efekt liftingu widoczny jest od razu po zabiegu ale na efekt końcowy musimy poczekać kilkanaście dni.

Mezoterapia

Zabieg wykonujemy na skórze twarzy, szyi, dekoltu i dłoni oraz skórze głowy (leczenie łysienia). Polega ona na iniekcjach śródskórnych lub podskórnych oraz aplikacji substancji odżywczych zawartych w gotowych preparatach. Wśród nich znajdują się m.in. kwas hialuronowy, aminokwasy, glutation, witaminy, koenzymy, krzemionka organiczna, sole mineralne i wiele więcej. Oprócz działania preparatów istotne znacznie mają także same wkłucia, które poprawiają mikrokrążenie i stymulują produkcję kluczowych składników skóry zwiększających jej gęstość i jędrność – elastyny i kolagenu.

Zabieg poprzedzony jest znieczuleniem w kremie i trwa ok. 45- 60 minut. Zaleca się wykonania serii zabiegów co gwarantuje lepsze i długotrwała efekty. Jeżeli pragniesz poprawić napięcie i elastyczność skóry, uzyskać jej rozświetlenie i wygładzenie, pozbywając się drobnych zmarszczek czy skorygować blizny potrądzikowe lub po przebytych urazach albo poprawić stan owłosienia głowy tez zabieg jest właśnie dla Ciebie!

Osocze bogatopłytkowe (PRP) i Fibryna bogatopłytkowa (PRF)

Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma) to preparat pozyskiwany z krwi pacjenta bogaty w skoncentrowane płytki krwi zawieszone w niewielkiej ilości osocza. Bezpośrednio przed zabiegiem od pacjenta pobierana jest krew, która następnie zostaje poddana odwirowaniu. W trakcie tego procesu oddzielają się poszczególne składniki morfotyczne krwi. W tak przygotowanym autologicznym preparacie skoncentrowane zostają czynniki wzrostu GFs (Growth Factors), które uczestniczą w procesach regeneracyjnych. Osocze bogatopłytkowe ma wszechstronne zastosowanie, pozwala nam opóźnić procesy starzenia, odzyskać dawny blask i powoduje efekt odświeżenia skóry poprawiając jej elastyczność.

Fibryna bogatopłytkowa (PRF – Platelet Rich Fibrin) to autologiczny preparat, który pozyskiwany jest podobnie jak PRP, a podawany podskórnie ulega powolnej koagulacji, dzięki czemu znajduje zasrosowanie jako naturalny wypełniacz i silny stymulator tkankowy podawany np. w okolicy doliny łez, blizn pourazowych czy pozabiegowych takich jak blizny pooporodowe.

Zabieg wykonuje się po uprzednim znieczuleniu miejscowym w kremie. Odwirowane osocze wstrzykuje się w technice mezoterapii, czyli igłą płytko w skórę lub tuż pod skórę. Zabieg trwa ok 10-15 minut. Ostrzykiwana jest głównie twarz, szyja, dekolt, dłonie, miejsca intymne.

HIFU

Mechanizm dzialania HIFU polega na deponowaniu energii na określonej głębokości tkanki pod postacią efektu termicznego i kontrolowanego uszkodzenia.  Dochodzi wówczas do obkurczenia włókien kolagenowych, elsatynowych i uszkodzenia komórek tłuszczowych oraz aktywacji fibroblastów do syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Skóra staje się bardziej jędrna, napięta, a podskórna tkanka tłuszczowa zredukowana. Dzięki odpowiedniemu doborowi częstistliwosci można deponować energię na okrślonej głębokości w zależności od  obszaru zabiegowego i oczekiwanego ekektu klinicznego.

Dlaczego warto? HIFU daje doskonałe rezultaty już po pierwszym zabiegu. Efelt kliniczny utrzymuje się od 6 miesięcy do 2 lat.  Bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do normalego funkcjonowania. Wykonany zgodnie ze standardami medycznymi przez wykwalifikowany personel zabieg HIFU jest bardzo bezpieczny

Wskazania do zabiegu:

 • poprawa napięcia i jakości skóry szyi, dekoltu;
 • podwójny lub wiotki podbródek;
 • opadające policzki w linii żuchwy (tzw. chomiki);
 • poprawa napięcia skóry wokół oczu i skroni;
 • redukcja tkanki tłuszczowej i poprawa napięcia skóry brzucha, ud, ramion.

Efekty HIFU:

 • lifting i ujędrnienie skóry;
 • redukcja tkanki tłuszczowej.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych aktywności.

W zależności od rodzaju wybranego zabiegu wizyta trwa od około 30 do 60 minut.

W tym czasie możemy wykonać m. in. wypełnienie warg sromowych oraz rewitalizację skóry sromu, krocza lub pochwy kwasem hialuronowym, mezoterapię osoczem bogatopłytkowym, lifting warg sromowych i zwężenie pochwy nićmi PDO.

Laser C02

To małoinwazyjny zabieg, którego celem jest osiągnięcie maksymalnego rezultatu przy minimalnym uszkodzeniu termicznym skóry. 

Działanie lasera polega na wytworzeniu mikroskopijnych ran na powierzchni skóry, przedzielonych wyspami nienaruszonej tkanki, od której rozpoczyna się jej regeneracja i przebudowa. W tym tkwi cały sekret tego niezwykle skutecznego zabiegu. Wskazania:

 • zmarszczki;
 • utrata jędrności skóry;
 • zaskórniki;
 • blizny;
 • rozstępy;
 • powierzchowne przebarwienia.

Pierwsze efekty widoczne są już po 7 dniach od wykonania zabiegu. Polegają złuszczeniu naskórka, w wyniku czego odsłonięta zostaje jasna i promienna cera. Właściwe efekty zabiegu widoczne są po ok. 3 miesiącach. W tym czasie dochodzi do przebudowy skóry właściwej, dzięki czemu staje się ona bardziej jędrna i napięta, blizny są wypłycone, a zaskórniki zwężone.

Radiofrekwencja mikroigłowa z elektroporacją Intraject

Jest to jeden z najbardziej skutecznych zabiegów zagęszczających skórę, dzięki czemu zapobiega jej starzeniu. Polega na połączeniu aż trzech skutecznych rozwiązań. Mikronakłuwanie pobudza skórę do regeneracji. Fala radiowa, poprzez wytwarzanie ciepła, wzmacnia włókna kolagenowe i stymuluje powstawanie nowych. Elektroporacja, dzięki działaniu pola elektrycznego, powoduje powstanie tymczasowych mikroporów, pozwalających wprowadzić składniki aktywne w głąb skóry.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnej głowicy zabiegowej z rollerem i znieczuleniu skóry kremem, dyskomfort związany z zabiegiem jest zminimalizowany, a sama procedura jest o wiele krótsza. Zabieg znajduje zastosowanie nie tylko na skórze twarzy, ale także jako metoda ujędrniająca ciało czy redukująca rozstępy. Wskazania:

 • redukcja zmarszczek;
 • redukcja blizn i rozstępów;
 • poprawa napięcia i elastyczności skóry;
 • zmniejszenie widoczności porów i poprawa struktury skóry;
 • redukcja przebarwień.

Dermapen 4.0

To nowoczesne, opatentowane urządzenie, które stymuluje skórę do naturalnej regeneracji. Wszystko to za sprawą mikronakłuć i dostarczania substancji czynnej do naskórka oraz skóry właściwej. Najnowsze urządzenie, Dermapen 4.0, wykonuje aż 1920 nakłuć na sekundę, dzięki czemu umożliwione zostaje szybkie, precyzyjne i prawie bezbolesne wykonanie zabiegu, stymulując skórę do produkcji nowych włokien kolagenowych i elastynowych.

Zabieg wpływa na:

 • elastyczność, sprężystość i odżywienie skóry;
 • redukcję drobnych zmarszczki;
 • zmniejszenie produkcji sebum;
 • zmniejszenie widoczności naczynek;
 • zamykanie porów skórnych;
 • redukcję rozstępów i blizn.

Mimo znikomej inwazyjności i krótkiej rekonwalescencji, efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.

Plazma azotowa

Produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Zabieg wykonuje się celem redukcji opadających powiek czy wygładzenia drobnych zmarszczek wokół oczu i ust. Procedura ta może być alternatywą do chirurgicznego zabiegu powiek górnych, czy dolnych. Jest to bardzo bezpieczna i skuteczna metoda przebudowy skóry. Jest to bardzo precyzyjna metoda usuwania drobnych zmian skórnych takich jak włókniaki, prosaki czy ręki żółte.

Liposukcja i lipotransfer

Zabieg lipotransferu jest procedurą medyczną, wykonywaną w znieczuleniu miejscowym przy użyciu preparatu znieczulającego z lidokainą i trwa około 60 minut. Polega na pobraniu, za pomocą kaniuli, tkanki tłuszczowej i jej składników komórkowych z okolic biodra, uda lub podbródka, a następnie przygotowaniu i podaniu jej w okolice wymagające wypełnienia i regeneracji. Zabieg jest małoinwazyjny. W zależności od anatomii i preferencji oraz kwalifikacji przedzabiegowych lekarz ustala w porozumieniu z pacjentem zakres zabiegu. Preparat pozyskiwany jest z tkanki pacjenta, podawany jest za pomocą strzykawki z kaniulą, w zależności od zakresu zabiegu, w obszar z widoczną utratą objętości skóry i tkanki podskórnej twarzy, dłoni lub okolic intymnych, takich jak wargi sromowe większe. Procedura przeprowadzana jest przez lekarza po uprzedniej konsultacji, podczas której wykluczane są przeciwwskazania do zabiegu, omawiana jest metoda, zakres zabiegu oraz zalecenia pozabiegowe. Po zabiegu pacjentka może wrócić do domu tego samego dnia.

Katarzyna Lammek

Lekarz | Medycyna estetyczna

 • absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; 
 • ukończyłam kurs z zakresu medycyny anti-aging w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging; 
 • certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. 

Wykonuję zabiegi z użyciem:

 • toksyny botulinowej; 
 • kwasu hialuronowego; 
 • mezoterapii igłowej; 
 • stymulatorów oraz osocza bogatopłytkowego.
lekarz estetyczny Katarzyna Lammek