Dermatologia

Dermatologia jest dziedziną medycyny wyspecjalizowaną w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry i jej przedydatków, czyli włosów i paznokci. Skóra jest największym narządem człowieka. Wraz z przydatkami stanowi niezastąpioną ochronę przed wnikaniem szkodliwych substancji i drobnoustrojów oraz zapewnia integralność całego organizu. Diagnostyka chorób dermatologicznych opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym. W sytuacjach gdy niemożliwe jest postawienie ostatecznego rozpoznania jedynie na podstawie obrazu klinicznego stosuje się dodatkowe procedury diagnostyczne, takie jak badanie histopatologiczne, immunopatologiczne, mykologiczne, serologiczne. Nieodzownym elementem badania dermatologicznego, szczególnie przy ocenie znamion jest dermatoskopia.

Konsultacja dermatologiczna

Podczas konsultacji lekarza szczegółowo ogląda zmiany skórne oraz zbiera dokładny wywiad chorobowy, w przypadkach gdy konieczne jest poszerzenie diagnostyki lekarz zleca odpowiednie badania. Podczas konsultacji lekarz dokładnie omawia z pacjentem rozpoznanie oraz plan terapii.

Badanie histopatologiczne

badanie polega na pobraniu fragmentu skóry (wycinka lub całej zmiany) do badania histopatologicznego. Procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym, najczęściej z zastosowaniem lignokainy, i założeniem szwów. Ściągnięcie szwów następuje po 7-14 dniach, w zależności od operowanej okolicy. Opieka pozabiegowa jest w cenie zabiegu.

Procedury zabiegowe z zastosowaniem lasera CO2 - laser frakcyjny

Chirurgiczne zastosowanie lasera CO2 polega na usuwaniu łagodnych zmian skórnych, np. brodawek łojotokowych, włókniaków miękkich, brodawek wirusowych, niewymagających badania histopatologicznego. Laser frakcyjny CO2 stanowi również niezastapione narzędzie w walce z bliznami przerostowymi (tzw. keloidami) i zanikowymi, np. potrądzikowymi i rozstępami, służy do redukcji zmarszczek, przebarwień i odmładzania skóry. Działanie lasera polega na stymulacji fibrolastów do produkcji kolagenu, co powoduje zwiększenie napięcia, wygładzenie i ujędrnienie skóry

Badanie dermatoskopowe i wideodermatoskopowe

Badanie polega na ocenie zmian w obrębie naskórka i skóry właściwej w powiększeniu 10x (dermatoskop ręczny) do nawet 100x (wideodermatoskop). W Best Clinic pracujemy na najwyższej klasy wideodermatoskopie FotoFinder 1000 HD, który daje możliwość zapisywania obrazów w systemie oraz przekazania dokumentacji fotograficznej pacentowi po zakończeniu badania.

Badanie z zastosowaniem dermatoskopii służy przede wszystkim ocenie znamion oraz raków skóry. Pomocniczo wykorzystuje się je również przy ocenie dermatoz.

To niezastąpione narzędzie w profilaktyce czerniaka. U każdego pacjenta wskazane jest wykonanie badania raz w roku. W przypadku wystąpienia niepokojącej nowej zmiany lub przy zmianie morfologii już istniejącego znamienia należy bezzwłocznie zgłosić się na konsultację dermatologiczna z badaniem dermatoskopowym.

Leczenie blizn

Blizna to trwały, wtórny wykwit skórny, powstający w wyniku uszkodzenia skóry i zastąpienia jej tkanką łączną włóknistą. Dzielimy je na przerostowe, keloidy, zanikowe i blizny idealne. Cechy blizny idealnej to jasna barwa, spoistość zbliżona do skóry, wąski kształt, położenie w poziomie skóry, brak towarzyszących dolegliwości jak świąd czy pieczenie oraz przesuwalność względem podłoża. Spośród dostępnych metod leczenia wymienić można laseroterapię, peelingi chemiczne, mikronakłuwanie, sterydoterapię oraz leczenie chirurgiczne. Metody leczenia dobierane są indywidualnie względem potrzeb każdego pacjenta.

Katarzyna Szymańska

Lekarz | Dermatolog

  • od wielu lat współpracuję z oddziałem dermatologii w szpitalu św. Wojciecha;
  • diagnostyka i leczenie najbardziej skomplikowanych przypadków dermatologicznych; 
  • diagnostyka raka skóry przy użyciu wideodermatoskopii;
  • procedury dermatochirurgiczne;
  • dermatochirurgiczne zabiegi laserowe;
  • jestem badaczem w wielu badaniach klinicznych nad najnowszymi lekami dermatologicznymi.
Leczenie biologiczne pacjentów z:
  • łuszczycą;
  • łuszczycowym zapaleniem stawów;
  • atopowym zapaleniem skóry i pokrzywką.
dermatolog i wenerolog katarzyna szymańska​​